МАЛЯРІЯ
Новицька ТГ Руслан ПУКІШ
МАЛЯРІЯ
Малярія – важка, іноді смертельна хвороба. Збудник потрапляє до організму людини через укус комара.
Ситуація з малярії в світі, в країнах СНД, Україні залишається нестійкою. В 2020р.було зареєстровано 241млн.вип.малярії, померло 627 тис. осіб. Осередки малярії з високою ураженістю населення існують в Африці, Південно –Східній Азії, Південній Америці і т д. В країнах Європи в тому числі в Україні була ліквідована місцева малярія в 60-х рр. минулого сторіччя. Останнім часом через політичну та економічну кризу в світі, військові конфлікти, розвиток міжнародного бізнесу і туризму відбулося активне розповсюдження малярії на вільні від неї території.
Щороку в Україні реєструється близько 50 випадків малярії, близько десятої частини хворих – помирають. Усі зареєстровані випадки були завезені з ендемічних з малярії країн громадянами України, які подорожували, та іноземцями.
В Україні реєструються лише завізні випадки малярії. За даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворюваності МОЗ України» в січні 2022р у громадянина Конго у Харкові виявили випадок завізної тропічної малярії, який прибув на навчання до ВНЗ.
За даними ВООЗ, заразитися малярією можна у 87 країнах світу, в основному, це країни Африки, Південної Азії та Америки.
Людини заражається через укус самки комара, інфікованої малярійними плазмодіями. Самки комарів нападають в сутінках та в період від заходу сонця до світанку. Щоб цього уникнути:
- перебувайте у захищеному приміщенні в цей час;
- при перебуванні надворі носіть одяг з довгими рукавами, штанами;
- нанесіть репелент на відкриті ділянки шкіри та на одяг (не наносіть окремо на шкіру під одяг).
Як попередити захворювання?
- Приймати протималярійні препарати для профілактики.
- Попереджувати укуси комарів.
За 4-6 тижнів до поїздки, в країни ендемічні з малярії необхідно звернутися
до сімейного лікаря, який призначить протималярійні ліки.
Які симптоми малярії і що робити, якщо вони з’явилися?
Симптоми малярії часто схожі на застуду: підвищена температура тіла, озноб, сильне потовиділення, головний біль, біль в м’язах, швидка втомлюваність. Також можуть виникнути порушення травлення: нудота, блювання, діарея. У разі невчасного початку лікування, малярія, особливо тропічна, може привести до трагічного кінця. Симптоми виникають зазвичай через 7-10 днів після зараження або повернення з ендемічної країни. Дуже важливо розпочати лікування швидко! Обов’язково необхідно повідомити лікаря, що ви відвідували ендемічні з малярії країни.
Лікар паразитолог Наталія Хлібкевич