Фото без опису

Шкідлива звичка: як захоплення алкоголем впливає на жіночий організм і красу

      Новицька ТГ Руслан ПУКІШ 

 

     Ситуація: дівчина з келихом. Начебто нічого поганого, але якщо це перетворилось у вечірній ритуал, то перетнути межу досить легко. Попри те, що жіночий алкоголізм зустрічається рідше, ніж чоловічий, організм жінок більш чутливий до дії алкоголю, і побороти звичку їм не легше. Чому так відбувається? Що саме робить алкоголь з жіночим організмом? І що робити, якщо ви підозрюєте, що ваші стосунки зі спиртними напоями переросли у щось більше? Розберемося послідовно.

Чому жінки більш чутливі до дії алкоголю?

Вплив спиртного на організм залежить від маси тіла й кількості води в ньому: чим більше води — тим менше шкоди чинить алкоголь. Жіночий організм у більшості випадків містить менше води, ніж чоловічий, внаслідок меншої маси тіла, тому й реагує на спиртне інтенсивніше. Крім цього, у жінок менш ефективно працює шлунковий фермент, який нейтралізує алкоголь: тут, найімовірніше, залучена генетика.

Які причини виникнення алкоголізму?

Вчені вважають, що до 50% ризику розвитку алкоголізму визначають генетичні фактори. Найбільш вивчені гени алкогольної залежності — ADH1B і ALDH2. Це гени ферментів (наберіть повітря в груди): алкогольдегідрогенази (ADH1B) і альдегіддегідрогенази (ALDH2). Вони послідовно беруть участь в двох стадіях виведення алкоголю (якщо говорити вже по-науковому, то етанолу).

Якщо коротко, то залежно від активності цих ферментів (вона визначається якраз генами), людині або погано після прийому спиртного, або добре. Вчені припускають, що ті люди, які завдяки генетиці відчувають себе добре після насиченої вечірки  більш схильні до алкогольної залежності, ніж ті, хто генетично змушений розплачуватися за вечір болем і стражданнями. Гени (як і батьків) не вибирають, і тому ваші стосунки з «градусом» — це лотерея, розіграна природою.Кажуть, жіночий алкоголізм лікується гірше. Правда?

Те, що жіночий алкоголізм невиліковний — помилковий стереотип. Цьому твердженню немає наукового підтвердження, і скоріше за все, гени тут ні до чого. В американській некомерційній організації «Жінки за тверезість» переконані, що жінки потребують особливої підтримки на емоційному рівні, відмінної від чоловічої.

Жінки стикаються в лікуванні залежностей з додатковими перешкодами: стигматизацією жіночого алкоголізму й соціальним тиском. Нижчий рівень фінансової свободи жінок та більша кількість обов'язків по дому і догляду за дитиною, ніж у чоловіків, дуже часто ускладнюють визнання наявності проблеми і отримання лікування. Через це важливу роль у відновленні відіграє психотерапія. До речі, шанс перемогти алкоголізм зростає, якщо жінки відвідують групи підтримки, в яких немає чоловіків.

Раніше вважалося, що чоловіки частіше п'ють алкоголь і тому серед них більше людей із залежністю, ніж серед жінок. Але це переконання вже застаріло. Аналіз даних 4 мільйонів людей, народжених в період між 1891 і 2001 роками показав, що останні покоління практично звели нанівець різницю між статями у вживанні алкоголю. Вчені припускають, що це викликано вирівнюванням соціальних прав і гендерних ролей у суспільстві. Простими словами, жінка в наш час може дозволити собі випити.

Як алкогольна залежність позначається на жіночому організмі?

Жінки, як правило, більш схильні до захворювань, пов'язаних із прийомом алкоголю у порівнянні з чоловіками. Згідно зі статистикою Центрів по контролю і профілактиці захворювань США, від алкогольного цирозу печінки переважно вмирають жінки середнього віку (57% проти 21% смертей чоловіків тієї ж вікової категорії). Істотний удар також приймають серце і мозок, не кажучи вже про фігуру: спирт — штука калорійна (у 100 мл горілки/джину/віскі/рому міститься 231 ккал).

Шкіра — дзеркало здоров'я, регулярне вживання алкоголю робить більш очевидними ознаки

старіння: зморшки, облисіння, ліпідні відкладення під шкірою і навколо рогівки. І якщо останні три ознаки швидше стосуються важкого алкоголізму, ніж помірного вживання алкоголю, то стан шкіри погіршується і при незначних дозах алкоголю.

Перша причина цього — дегідратація. Оскільки алкоголь сприяє зневодненню всього організму, на шкірі це помітно найбільше.

Крім дегідратації, вживання спиртного знижує імунітет, а це робить шкіру більш чутливою до запалень та інфекцій. Загоєння ран також сповільнюється у тих, хто полюбляє хильнути.

Навіть незначне вживання алкоголю (1-4 г в день) збільшує ризик розацеа— йдеться у статті в журналі Journal of the American Academy of Dermatology. Особливо ризик підвищується при вживанні білого вина і лікерів.

Усе перераховане вище погіршує зовнішній вигляд шкіри, тому тим, хто піклується про свою зовнішність, краще обмежитися невеликими нечастими порціями алкоголю або зовсім відмовитися від нього.

Гормони.

Є суперечлива інформація щодо того, що алкоголь підвищує рівень естрогену і, у зв'язку з цим, ризик раку грудей і яєчників. Рівень естрогену дійсно може підвищуватися у жінок, які вживають понад 20 г алкоголю в день— дозу, що майже в 1,5 рази перевищує норму, встановлену провідними організаціями охорони здоров’я. Фахівці з Національного інституту по зловживанню алкоголем і алкоголізму вважають, що підвищення рівня естрогенів і ризику раку грудей можуть бути незалежними один від одного наслідками вживання алкоголю.

У разі одночасного прийому ОК (оральних контрацептивів) і алкоголю, останній не знижує контрацептивний ефект. Ймовірно, зловживати спиртним при використанні гормональних препаратів не варто, оскільки обидві речовини можуть згущувати кров, і, таким чином, навантажувати серце.

У менопаузі краще відмовитися від прийому алкоголю: він посилює прояв симптомів (припливи жару, пітливість, безсоння), а у тих, хто отримує препарати замісної гормональної терапії підвищується ризик небажаних побічних ефектів.

Вагітність, годування і алкоголь: чи можна поєднувати:

Часте вживання алкогольних напоїв може порушувати менструальний цикл і негативно впливає на здатність зачати дитину. Чи означає це, що потрібно повністю виключити алкоголь при плануванні вагітності? На це питання більшість лікарів відповідають хором: бажано виключити.

Ця рекомендація заснована не лише на зниженій здатності до зачаття, але й на підвищеному ризику розвитку вад у майбутньої дитини. Найбільш поширені наслідки — труднощі при навчанні та поведінкові порушення.

Разом з тим фахівці, що невелика доза алкоголю на дуже ранніх періодах вагітності (до того, як жінка дізналася про вагітність), навряд чи зашкодить дитині. Важливо не вживати спиртне після підтвердження настання вагітності.

До речі, чоловікам, які готуються стати батьками, теж не варто пускатися берега, хоча їхня допустима доза вища: дві порції алкоголю. Часте перевищення цієї дози може зменшити здатність зачати.

Те, що поєднувати вагітність і алкогольні вечірки — це погана ідея, говорити навряд чи потрібно: про це і так всі знають. У разі, якщо мати хронічно п'є під час вагітності, різко зростає ризик вроджених вад психофізичного розвитку дитини (так званий, фетальний алкогольний синдром).

Матері, які годують, можуть іноді дозволити собі випити: американські рекомендації «дозволяють» келих вина раз чи двічі на тиждень, за умови, що між вживанням спиртного і годуванням мине 3 години. Якщо випили більше — час очікування потрібно відповідно збільшити. Але краще зцідити молоко перед тим, як пити алкоголь, і давати дитині «безалкогольний» напій.

Як розпізнати алкогольну залежність?

Розмірковувати, чи перетнули ви межу, не потрібно: для оцінки ситуації є конкретні інструменти — генетичний тест і анкетування. Генетика може повідомити про схильність до залежності раз і на все життя, а анкетування — показати, чи є проблеми з алкоголем саме на даний момент. Найбільш популярне анкетування для виявлення алкогольної залежності називається AUDIT, воно є на сайті ВООЗ. Результат у 8 балів та більше вважається показником небезпечного або шкідливого вживання алкоголю, а 20 і більше балів — це вже  привід звернутися до нарколога.

Всього в м.Калуші у 2020році було зареєстровано 1347 осіб залежних від алкоголю, в т.ч. 1198 чоловіків та 149 жінок, в 2021р. 1336 осіб, в т.ч.1186 чол. та 150 жін.

В Калуському районі  в 2021 р. було зареєстровано 816 осіб залежних від алкоголю, в т.ч. 82 жінки.

 

Лікар з гігієни праці відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неіфекційних

захворювань Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»                                                                          Анатолій Панасюк