ІНФОРМАЦІЯ

про хід виконання у 2021 році  цільової програми  попередження дитячої бездоглядності та безпритульності серед дітей, соціального захисту і підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, захисту їх житлових прав на  2021-2025 роки

 

      З метою  забезпечення функціонування цілісної системи захисту прав дітей в громаді, створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, запобігання дитячій безпритульності, бездоглядності, створення умов для всебічного розвитку і виховання дітей  рішенням сільської ради від 23 червня 2021 року №612-7/2021 затверджена   цільова програма  попередження дитячої бездоглядності та безпритульності серед дітей, соціального захисту і підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, захисту їх житлових прав на  2021-2025 роки.

    На виконання зазначеної програми службою у справах дітей сільської ради у 2021 році проведено ряд організаційних та практичних заходів, які сприяли активізації роботи з дітьми, захисту їх прав та законних інтересів, запобіганню соціальному сирітству.

     Зокрема, служба у справах дітей сільської ради забезпечувала роботу комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Новицької сільської ради. Протягом звітного періоду проведено 8 засідань комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Новицької сільської ради, на яких розглянуто 17 питань з них:

2 – про затвердження індивідуальних планів соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;

4 – про можливість позбавлення батьківських прав;

3 – про вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини;

1 – про вирішення спорів щодо участі у вихованні дитини та спілкуванні  з нею того з батьків, хто проживає окремо;

1 – про встановлення опіки над дитиною, позбавленою батьківського піклування;

3 – про захист житлових та майнових прав дітей;

1 – про стан виконання батьками батьківських обов’язків;

2- інші питання, пов’язані із захистом прав дітей.

     За результатами розгляду вищезазначених питань службою у справах дітей підготовано 9 проектів рішень виконавчого комітету Новицької сільської ради та позовну заяву до Рожнятівського районного суду.

 

Забезпечення захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

 

      Службою у справах дітей сільської ради ведеться первинний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Станом на 31.12.2021 року на первинному обліку перебуває 11 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

       В Новицькій громаді, як загалом і в Україні, найбільш сталою формою виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є  опіка, піклування. Всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку служби влаштовані під опіку, піклування громадян.

 У 2021  році  2 дітям надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування, у зв’язку із позбавленням батьків батьківських прав. Зазначені діти влаштовані під опіку.

        В Новицькій громаді функціонують дві  прийомні сім’ї.  В зазначені прийомні сім’ї  влаштовано 4 дітей та 1 особа з числа дітей, позбавлених батьківського піклування.   

     Службою у справах дітей здійснюється контроль за умовами проживання, утримання та навчання дітей, які влаштовані в сім’ї опікунів, піклувальників,  прийомні сім’ї. Протягом року обстежено всіх дітей даної категорії за місцем їхнього проживання. Опікуни, піклувальники, прийомні батьки створили належні умови для проживання, навчання та виховання своїх підопічних.

    Проведено роботу щодо формування єдиного електронного банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  сімей потенційних  опікунів, піклувальників, прийомних батьків.

     Всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, забезпечені єдиними квитками, безоплатним харчуванням у навчальних закладах, безоплатними підручниками.

Заклади загальної середньої освіти громади проводять активну роботу щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Адміністраціями навчальних закладів, педагогічними колективами, шкільними психологами проводиться індивідуальна робота щодо вивчення інтересів, нахилів та здібностей учнів, роз’яснювальна робота з опікунами, піклувальниками та прийомними батьками з питань організації навчально-виховного процесу, виховання вдома дітей цієї категорії.

     З метою захисту прав та законних інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї службою у справах дітей сільської ради проводиться інформаційно-просвітницька кампанія щодо пропаганди сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, таких як усиновлення, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, запровадження послуги патронату, розміщуються матеріали з даного  питання на офіційному Веб-сайті сільської ради.     

 

Захист житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

 

     Службою у справах дітей проаналізовано стан наявності житла у дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  Всі діти забезпечені житлом на правах  користування.

     У 2021 році за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання житла  особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, яка перебувала на квартирному обліку, придбано квартиру вартістю 363 291 грн.

    Крім того у 2021 році службою у справах дітей Новицької сільської ради проведено роботу щодо залучення коштів з державного бюджету на придбання житла особам з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, які його не мають. Відповідно до розподілу субвенції бюджету Новицької сільської територіальної громади виділено 391 313,0 грн. на виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

Попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, профілактика правопорушень серед неповнолітніх

 

          Службою у справах дітей сільської ради  ведеться банк даних дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах. Станом на 31.12.2021 р. на обліку перебувало 2 дітей даної категорії, які взяті на облік у  звітному  році.  Причиною взяття дітей на облік є невиконання батьками батьківських обов’язків стосовно дітей. Заходами служби у справах дітей сільської ради обстежено умови проживання та виховання  дітей даної категорії, складено акти проведених обстежень, проведено профілактичну роботу з батьками  щодо відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків, складено протоколи проведених бесід.  Питання щодо стану виконання батьками батьківських обов’язків заслуховуються на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету сільської ради.

      Протягом 2021 року службою у справах дітей сільської ради проведено 11 профілактичних рейдів з метою раннього виявлення дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, обстеження умов проживання дітей у «кризових» сім’ях та профілактики заборони продажу неповнолітніх спиртних напоїв та тютюнових виробів, перебування неповнолітніх у пізній вечірній час у громадських місцях без супроводу дорослих.

Протягом 2021 року до Рожнятівського районного суду подано  позов про позбавлення батьківських прав, який судом задоволено.

     Крім того, протягом звітного періоду службою у справах дітей взято участь у 5 судових засіданнях щодо захисту прав та законних інтересів дітей.

     Протягом звітного року службою у справах дітей спільно з іншими зацікавленими особами проводились рейдові перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства щодо заборони продажу алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім особам.  Перевірками охоплено 6 закладів торгівлі. З продавцями та власниками закладів проведено профілактично-попереджувальні бесіди про протизаконність і  недопустимість продажу алкогольних напоїв, пива і тютюнових виробів неповнолітнім.  

    З метою перевірки виконання Закону України «Про освіту» в частині охоплення навчанням дітей у серпні-вересні 2021 року службою у справах дітей сільської ради у взаємодії з відділом освіти сільської ради проведено рейд «Урок». В ході проведення рейду встановлено, що всі діти в Новицькій громаді приступили до навчання.

 

Проведення заходів

 

         Протягом поточного року забезпечено організацію та проведення святкових заходів з нагоди Дня захисту дітей,  Дня спільних дій в інтересах дітей та в рамках акції «16 днів проти насильства», а саме:

 27 травня 2021 року на базі  Підмихайлівського народного дому відбулося свято для дітей з нагоди відзначення Міжнародного дня захисту дітей «Все починається з дитинства»

 -  в рамках проведення акції «16 днів проти насильства» в Новицькій громаді проведено 3 профілактичні заходи, на яких порушено питання щодо координації спільних дій, оперативності та взаємоінформування про випадки насильства в сім’ї, проведення профілактичних, інформаційно-просвітницьких заходів щодо попередження насильства в сім`ї. Також обговорено проблемні питання у здійсненні роботи з сім`ями, де вчиняється насильство, особливо над дітьми.

         Забезпечено висвітлення інформації про проведені заходи на сайті Новицької громади.

         З сільського бюджету для проведення заходів програми кошти не виділялися.

         Таким чином,   у 2021 році  забезпечено належне виконання заходів   цільової програми  попередження дитячої бездоглядності та безпритульності серед дітей, соціального захисту і підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, захисту їх житлових прав на 2021-2025 роки.

 

 

 

Начальник служби  у

справах  дітей                                                                   Іванна Василів