Ботулізм — це важке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксин, що виробляється бактеріями Clostridium botulinum в результаті їхньої життєдіяльності (розмноження та накопичення) в харчових продуктах.

       Причиною виникнення ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м'яса, риби, рідше — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, зберігались або транспортувались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

       Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені  продукти домашнього приготування, значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Існує 3 основних види ботулізму:

харчовий ботулізм – коли відбувається вживання харчових продуктів, що містить токсини;

рановий ботулізм - виникає при попаданні в рани спор із забрудненим грунтом;

дитячий ботулізм – розвивається при потраплянні спор у дитячий організм перорально(через рот)  з забрудненого грунту або їжі, наприклад, після вживання меду дитиною (ці спори нешкідливі для дітей старшого віку та дорослих, оскільки організм виробляє захист від них приблизно з 1 року).

 

Симптоми ботулізму

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з'являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу, з’являються скарги на відчуття "клубка" у горлі. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. З'являються біль і спазми в животі, часта нудота і діарея  від 5 до 10 разів на день. млявість і слабкість, шкіра блідне, може виступати холодний піт. У важких випадках  хворих турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим може розвивається дихальна недостатність, що стає причиною смерті при ботулізмі.

Лікування ботулізму

Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину.

Профілактика ботулізму

  • захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових  забруднень, зберігати їх в закритому посуді;

-посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4°C, дотримуватися технології приготування, оскільки при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;

  • ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовлені консервів;
  • не їсти консерви з бомбажем, або при підозрі на недоброякісність;
  • не купуйте копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
  • вживайте грибні, м’ясні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, бо технологія та рецептура їх приготування розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

 

Лікар із загальної гігієни

Калуського районного відділу 

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                       Олеся Перегінець