Фото без опису

ЯК ВБЕРЕГТИ НЕМОВЛЯТ ВІД ВОДНО - НІТРАТНОЇ МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ?

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Однак, перевищення гранично допустимих концентрацій різноманітні хімічні сполуки можуть бути небезпечними для здоров’я та життя людини.

Однією з таких хімічних сполук є нітрати, які у питній воді мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини. Особливо небезпечні вони для дітей раннього віку (від 0 до 3 років), з чим безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання як водно - нітратна метгемоглобінемія.

Самі нітрати є малотоксичні, але під впливом кишкової мікрофлори організму людини вони відновлюються у більш токсичні нітрити. Одним із основних механізмів їхньої токсичної дії є перетворення гемоглобіну в метгемоглобін.

В Україні в 2022 році зафіксовано 11 випадків водно - нітратної метгемоглобінемії серед з немовлят та малюків до 3-х років. Батьки захворілих дітей підтвердили, що для приготування сумішей використовувалась вода з колодязів. Після госпіталізації та проведення відповідного лікування усіх їх було виписано у задовільному стані. Найчастіше випадки водно - нітратної метгемоглобінемії реєструвались у селах Київської, Житомирської та Харківської областей.

Що таке водно - нітратна метгемоглобінемія?

Це захворювання призводить до значного підвищення вмісту метгемоглобіну в крові, яке відбувається внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін і призводить до кисневого голодування, яке у свою чергу — до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.

Чим небезпечні нітрати для організму людини? Вони спричиняють:

- розвиток шкідливої мікрофлори в кишківнику, що призводить до отруєння організму;

- зменшують кількість вітамінів, що призводить до авітамінозу та погіршення обміну речовин;

- знижують в організмі концентрацію йоду, що впливає на функціонування щитоподібної залози;

- розширюють судини й істотно знижують тиск.

Ознаками отруєння нітратами є:

- діарея, нудота, блювання;

- задишка, тахікардія, ціаноз;

- різкі болі в животі, пожовтіння очей;

- сонливість, втома, головний біль.

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії:

- за можливості якнайдовше годуйте немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;

- стежите за якістю води, призначеної для харчування та пиття дітей до 3 років. Якщо в ній виникають сумніви, використовувати питну бутильовану, сертифіковану воду;

- колодязі слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, що знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше як 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше як 50 м (для індивідуальних колодязів - не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;

- колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити: відкачувати воду, чистити стінки від намулу, а дно від осаду, зайвих речей, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;

- територію поблизу колодязя, каптажу джерела треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

- у радіусі 50 м від колодязів та каптажів джерел не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.

Запам’ятайте! Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність. Таку рідину можна використовувати лише для технічних цілей: прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.

На виконання вимог Постанови головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010 №16 «Про попередження виникнення водно - нітратної метгемоглобінемії у дітей» працівниками Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в 2022р. проводився вибірковий моніторинговий лабораторний контроль питної води з індивідуальних криниць, які використовуються сім’ями, де проживають діти віком до 3-х років. Протягом цього періоду досліджено 409 проб питної води з даних криниць із 46 населених пунктів району. Всі досліджені проби відповідали вимогам Додатку 2 ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Визначені концентрації нітратів  у воді коливались від 1,58 мг/л до 42,93 мг/л, при допустимій норі <=50 мг/л.

Не забувайте, що дослідження питної води на вміст нітратів може вберегти здоров’я ваших дітей і вони проводяться на базі нашої установи безкоштовно.

Памятайте, що за перших ознак отруєння у дитини слід негайно звертатися за медичною допомогу!

 

 

Лікар із загальної гігієни відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики неіфекційних захворювань

Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський

ОЦКПХ МОЗ України»                                                                         Марія ЖЕКАЛО