Фото без опису

Всесвітній тиждень імунопрофілактики

Значення вакцинації в розвитку сучасної медицини важко переоцінити. З моменту створення першої вакцини Едвардом Дженнером імунізація захищає наші життя від небезпечних та смертельних хвороб. В нашій країні діти та дорослі забезпечені безплатно вакцинами проти 10 інфекційних хвороб: туберкульозу, гепатиту B, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту (“свинка”), краснухи, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції (Hib-інфекція).


 З нагоди Всесвітнього тижня імунізації, що триватиме з 24 по 30 квітня інформуємо про здобутки у сфері вакцинації в Калуському районі за 2023 рік. Окремо наголосимо про вакцинацію АКДП, адже спостерігаються поодинокі випадки захворювання на кашлюк : 38,5% випадків серед дітей, які не отримали жодного щеплення проти кашлюка, дифтерії та правця та 46,2% випадків були щеплені з порушенням календаря.
 Відсотки виконання щеплень АКДП-3 (відсоток дітей, які отримали 3 щеплення) до року – 86,5%, старше року - 73,5%; АКДП-4 – 89,9%. Для створення колективного імунітету ці показники повинні бути на рівні 95% і більше. Наближеними до ідеальних показників є охоплення новонароджених вакциною БЦЖ – 93,4%, щеплення проти поліомієліту дітей до року – 96,9% та щеплення КПК – 88,6% для планової вакцинації і 97,9% для «наздоганяючих дітей». Такі успіхи щодо вакцинації проти кору, краснухи та паротиту пояснюються проведеною у 2023 році catch-up кампанією.


 Наведемо деякі факти про вакцинацію:
 1. Імунізація дозволяє зберегти від 2 до 3 мільйонів життів щороку.
 2. Завдяки імунізації у світі більше не фіксуються випадки натуральної віспи – цю небезпечну хворобу, внаслідок якої помирало 3 з 10 захворілих, було повністю викорінено.
 3. Наразі завдяки масовим кампаніям з вакцинації світ наблизився до викорінення поліомієліту – небезпечного захворювання, що може призводити до невиліковних паралічів. Ще відносно нещодавно – у 1988 році – вірус циркулював у 125 країнах світу, а кількість випадків захворювання сягала 350 тисяч. Зараз залишилося всього дві країни, де досі циркулює “дикий” вірус поліомієліту – Афганістан та Пакистан; станом на 29 лютого 2024 року в цих країнах сумарно було зафіксовано лише 15 випадків хвороби. Важливо також зазначити, що вірус поліомієліту 2 та 3 типів вже викорінено, і наразі у світі фіксується лише вірус поліомієліту 1 типу.
 4. Правець матерів та новонароджених було еліміновано в південно-східній Азії у 2016 році. В цьому регіоні проживає приблизно чверть населення земної кулі, і він став другим серед 6 регіонів ВООЗ, де вдалося досягнути елімінації правця матерів та новонароджених. А у 2017 році третім регіоном ВООЗ, де вдалося елімінувати це смертельно небезпечне захворювання серед матерів та немовлят, став Американський регіон. На жаль, повне викорінення правця неможливе, бо бактерія, що його викликає, знаходиться в навколишньому середовищі – в ґрунті та фекаліях багатьох тварин. Проте небезпечній хворобі можна запобігти завдяки дотриманню гігієнічних вимог під час пологів та вакцинації, ефективність якої у випадку своєчасних ревакцинацій сягає 100%.
 5. Деякі вакцини запобігають онкологічним захворюванням, а саме вакцина проти гепатиту B, що профілактує розвиток раку печінки, спричиненого ускладненням гепатиту B, та вакцина проти вірусу папіломи людини, що профілактує розвиток 6 видів раку, викликаних вірусом папіломи людини.
 
 Для того, щоб діти та дорослі були захищені в складний воєнний час потрібно відповідально ставитись до власного здоров’я та здоров’я власних дітей і вчасно звертатись до сімейного лікаря для отримання щеплення згідно з календарем щеплень. Невчасна вакцинація чи її відсутність збільшують ризики захворіти.   Альтернативи вакцинації не існує!

 

 

Лікар-епідеміолог                                Ольга Штогрин