Експортери рослинної продукції зобов’язані виконувати фітосанітарні вимоги країн-імпортерів

Фото без опису

Головна умова для експорту рослинної продукції – виконання  фітосанітарних норм та правил кожної окремої країни, куди йде товар. Інакше країна-експортер може отримати нотифікації та вето на поставки.

На підтвердження виконання цих вимог, а також свідчення наявності або відсутності регульованих шкідливих організмів в будь-яких рослинах, продуктах рослинного походження, упаковці, ґрунті та будь-яких інших організмах, об’єктах або матеріалах – видається фітосанітарний сертифікат або фітосанітарний сертифікат на реекспорт.

У межах членства України у різних міжнародних організаціях слід розуміти, що кожна країна в праві захищати свою територію та виставляти свої фітосанітарні вимоги. Фітосанітарні вимоги країн світу можна переглянути на сайтах Секретаріату Міжнародної конвенції із захисту рослин(ІРРС), Європейської організації із захисту рослин(ЕРРО), на сайтах НОКЗР конкретних країн. Також можна переглянути їх на офіційних вебсайтах Держпродспоживслужби та Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

Зі сторони країн Європейського Союзу, Китайської Народної Республіки, Турецької Республіки та ряду інших країн існує вимога ввезення об’єктів регулювання з місць виробництва та виробничих ділянок вільних від регульованих шкідливих організмів.

Офіційне встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, здійснюється Головним управлінням Держпродспоживслужби в області на вимогу особи, яка займається виробництвом або вирощуванням об'єктів регулювання на відповідній території шляхом проведення процедур перевірки, інспектування, огляду, обстеження, моніторингу, аналізу зразків рослин, продуктів рослинного походження, інших об’єктів регулювання.

Нагадуємо, що експортерам, які планують експортувати ячмінь, кукурудзу та сою врожаю 2024 року до Китайської Народної Республіки, заздалегідь потрібно подбати про вчасне виконання фітосанітарних вимог та проведення всіх необхідних фітосанітарних процедур. Для цього потрібно звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області зі заявою встановленого зразка та необхідним додатковим пакетом документів. Для уточнення необхідної інформації щодо фітосанітарних вимог та пакету документів, експортер може звернутись до управління фітосанітарної безпеки.

Але, слід зазначити, що обстеження на виявлення деяких регульованих шкідливих організмів проводиться в певний період вегетації рослин, а не після збирання врожаю. І важливо цей момент не упустити та завчасно звернутись до Держпродспоживслужби.