Новицька територіальна громада
Івано-Франківська область, Калуський район

Профілактика вірусного гепатиту А

Дата: 06.06.2024 14:16
Кількість переглядів: 161

Фото без опису

Станом на 5 червня 2024 року на Прикарпатті у селі Пороги Солотвинської громади зареєстровано 67 випадків захворювання на гепатит A, зокрема серед захворілих - 33 учні Порогівського ліцею та шість вихованців дитсадка "Джерельце". 

          Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – гостре інфекційне циклічне захворювання, яке викликане РНК-вмісним вірусом з сімейства Picornaviridae. Характеризується швидкоминучими порушеннями функції печінки (запальні зміни, відсутність хронізації процесу),короткочасними симптомами інтоксикації, гепатомегалією, клініко-лабораторними ознаками порушення функції печінки та жовтяницею. Гепатит А може мати як легкий, так і важкий перебіг. Інкубаційний період становить 14-28 днів. Вірус досить стійкий в зовнішньому середовищі та зберігається: при температурі +4 град. С – кілька місяців; при температурі -20 град. С – декілька років; при кімнатній температурі на предметах побуту (на домашньому одязі та білизні) кілька тижнів; у воді – від 3 до 10 місяців; у випорожненнях – до 30 діб. При кип’ятінні збудник гепатиту гине через 5-10 хв., чутливий до ультрафіолетового випромінювання. Джерелом інфекції є хвора людина. Інфекція передається через шлунково-кишковий тракт (фекально-оральним шляхом).

         Отже, основними факторами передачі є насамперед заражені питна вода або харчові продукти, овочі та фрукти, котрі вирощені на зрошувальних грунтах. Захворювання передається також через прямий контакт з інфікованою людиною, брудні руки, предмети побуту.

             Основні симптоми захворювання: зниження апетиту, нудота, блювання, діарея, пожовтіння шкіри, склери очей, лихоманка, біль у животі, білий кал, темна сеча. Досить часто захворювання безсимптомне, особливо у дітей до 6 років.

         Щодо профілактичних заходів, то важливу роль у попередженні виникнення та розповсюдженості гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни. Щоб уникнути захворювання необхідно: вживати воду гарантованої якості; воду з нецентралізованих джерел (колодязів, тощо) перед вживанням кип’ятити, із сумнівних джерел не вживати; не купувати продукти харчування на стихійних ринках; перед споживанням добре мити овочі, фрукти, зелень та ягоди водою гарантованої якості (для вживання дітям - обливати кип’ятком); вживати молочні продукти після термічної обробки; дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі, санітарних вимог під час транспортування, зберігання та кінцевих термінів реалізації харчових продуктів та готових страв; регулярно мити руки водою з милом перед приготуванням та споживанням їжі, після відвідування вбиральні; не купатися у заборонених місцях. 

         У випадку виявлення перших ознак захворювання хворого необхідно ізолювати від здорових людей і терміново звернутись до сімейного лікаря, або до лікаря інфекціоніста. Не займайтеся самолікуванням! 

        Майже всі інфіковані повністю одужують від вірусного гепатиту А. Одужання настає через 4-6 тижнів від початку клінічних проявів захворювання. Зрідка бувають випадки, коли інфіковані помирають від блискавичної форми ВГА.

          З метою профілактики інфікування вірусним гепатитом А рекомендують доступні інєкційні інактивовані вакцини. Повний курс 2 дози з інтервалом 6 місяців, в умовах спалаху – достатньо 1 дози, щоб не захворіти.

          Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Подбайте про власне здоров’я та здоров’я ваших рідних.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь