35 років тому, у жовтні 1989 року, у Демʼяновому Лазі відбулося перепоховання жертв комуністичного терору
29 жовтня відбулося віче-реквієму «Голос пам’яті», у якому взяли участь представники Новицької територіальної громади. У спільній молитві згадали всіх невинно убієнних наших земляків, які загинули мученицькою смертю від рук московського ката.
Історія перепоховання жертв радянського режиму у Дем'яновому Лазі
Розкопки розпочалися 21 вересня 1989 року, коли врешті команда фахівців натрапила на страшні знахідки – людські рештки. Тривали роботи 40 днів. Було знайдено три могили і в них останки 524 людей, яких влітку 1941 розстріляли військові НКВС — про це свідчать знайдені документи. До того жертв катували — били струмом, забивали у голови цвяхи.
«Були знайдені останки жінки з немовлятком на руках, обмотані колючим дротом. Вже пізніше, за рішенням судмедекспертизи, було встановлено, що на момент поховання жінка була мертвою, а дитина, найбільш імовірно, ще живою, оскільки таких характерних поранень у неї не було. Найбільша ймовірність, що вона задихнулася під тиском землі", — розповідає провідна наукова співробітниця музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Анна Чорній.
Тисячі людей за ті 40 днів побували у Дем’яновому Лазі. Шукали рідних.
Після Дем’янового Лазу ще проводили розкопки в центрі Івано-Франківська, у Посічі, у Яблунові… Загалом на Прикарпатті понад 70 місць масових поховань жертв комуністичного режиму.
«Як тоді, в 40-х роках минулого століття, так і тепер український народ страждає від рук московського ката. Наш святий обов’язок – пам’ятати ці трагічні сторінки нашої історії, пам’ятати ціну, яку доводиться платити за право бути вільними», - підкреслила голова обласної державної адміністрації - начальниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук.