Новицька територіальна громада
Івано-Франківська область, Калуський район

Держпродспоживслужба посилює контроль для запобігання занесенню вірусу ящуру в Україну

Дата: 18.03.2025 16:16
Кількість переглядів: 248

Фото без опису

Через спалах ящуру в Угорщині Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) запроваджує посилені заходи контролю, щоб мінімізувати ризик занесення та розповсюдження цього збудника на території України.

«Наразі служба посилює контроль на кордоні та в прикордонних регіонах, що межують з країнами ЄС. Наша основна мета – запобігти проникненню ящуру на територію України. Усі заходи здійснюються у тісній координації з територіальними органами Держпродспоживслужби. Робота в цьому напрямку вже розпочата та активно ведеться», – підкреслив заступник Голови Держпродспоживслужби, Головний державний ветеринарний інспектор України Володимир Кустуров

Зокрема, у Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях посилили контроль за клінічним станом та транспортуванням (переміщенням) сприйнятливих до захворювання видів тварин.

Одним із ключових запобіжних заходів стало запровадження заборони на випас парнокопитних тварин у 10-кілометровій зоні вздовж кордону з ЄС. Це стосується великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, буйволів та інших тварин, які сприйнятливі до вірусу.

На кордоні з Угорщиною передбачено посилення заходів контролю міжрегіональними територіальним органами Держпродспоживслужби, зокрема:

  • забезпечення пропуску пасажирів та екіпажів транспортів через дезінфікуючі килимки;

  • проведення дезінфекції транспортних засобів на пунктах пропуску;

  • забезпечення виконання заборони на ввезення продуктів тваринного походження, в тому числі із ручної поклажі та багажу громадян

Держпродспоживслужба продовжує відстежувати та аналізувати епізоотичну ситуації транскордонних хвороб тварин в світі з метою охорони території України від проникнення збудників таких хвороб з території інших країн.

  Що потрібно про захворювання ящур !

Ящур – це з гострим перебігом висококонтагіозне вірусне захворювання, яке здебільшого вражає свійських тварин, а саме: велику рогату худобу, свиней та інших парнокопитних, проте також сприйнятливі й дикі тварини (олені, козулі, лосі та дикі кабани).

     На ящур може хворіти й людина. Зараження відбувається при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м'ясо.

     Можлива пряма передача інфекції людині повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою твариною. Люди здатні виділяти вірус протягом 24-48 годин.

     Клінічними ознаками є: слинотеча, наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт), ерозій на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, підвищення температури тіла, кульгавість та зниження апетиту. Можливе повторне захворювання тварин з нечіткими клінічними ознаками. У новонародженого молодняку ящур проходить у гострій формі з подальшою загибеллю тварин, без утворення афт.

     Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби. Інфіковані тварини передають вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із афт що лопнули, молоком, сечею та каловими масами. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 7 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприйнятливих тварин.

     Важкість клінічних ознак залежить від штаму вірусу, віку, виду та породи інфікованих тварин.

     Для профілактики захворювання тварин необхідно:

  • дотримуватись суворого контролю доступу людей, до стада (заборона стороннім особам потрапляти на територію ферм та в’їзд машин, які перебували за межами господарства, без дезінфекції);

  • забезпечити регулярну дезінфекцію місць утримання тварин, обладнання, одягу та взуття;

  • дотримуватись обов’язкового профілактичного карантинування під час переміщення тварин до або з господарства;

  • забезпечити належну утилізацію гною та сміття, утилізацію трупів тварин здійснювати на місцях діючих худобо могильників та біотермічних ям;

  • користувачам мисливських угідь всіх форм власності, у разі виявлення трупів диких парнокопитних тварин повідомляти державну службу ветеринарної медицини району.

  Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус МЕБ як країни вільної від вакцинації. У зв’язку з чим вакцинація тварин не проводиться.

 При ознаках захворювання чи незвичній поведінці тварин та у випадку їх масової загибелі необхідно терміново сповістити дільничного лікаря ветеринарної медицини або територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь