Механізм надання компенсації за знищене чи пошкоджене майно
Механізм надання компенсації за знищене чи пошкоджене майно врегульовано Законом України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України” № 2923 від 23.02.2023.
УМОВИ НАДАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА ПОШКОДЖЕНИЙ ОБ'ЄКТ
- житлові об’єкти пошкоджені після 24 лютого 2022 р. (введення воєнного стану);
- житло розташоване не на ТОТ чи в зоні активних бойових дій визначених у відповідному переліку територій (в т.ч. на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси);
- відомості про право власності на житло внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 Порядку (Постанова 381) (крім випадку, передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку(відмови).
Подання заяви можливе:
- в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
- у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Заява про надання компенсації подається щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо та з урахуванням положень статті 4 Закону.
Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на відповідній території.
Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна (ст.4 Закону)
Норми даного Закону в частині надання компенсації НЕ поширюється на об’єкти нерухомого майна, що на 24 лютого 2022 року знаходилися на тимчасово окупованій території. Зокрема на території АР Крим і м.Севастополь та населених пунктів Донецької і Луганської областей, визначених розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.
В даному випадку рекомендовано подати заяву до поліції про порушення кримінального провадження за фактом знищення майна.
Також згідно із процесуальним законодавством існують наступні механізми:
- звернення з цивільним позовом в кримінальному провадженні (національному чи міжнародному) (позивач звільняється від судового збору),
- звернення в національні судові органи з цивільним позовом (поза межами кримінального провадження, але вимогами, що пов'язані з кримінальним провадженням) – у разі тривалого розслідування,
- цивільними позовом в національні судові чи міжнародні органи (відповідач - рф).
В додатку (Компенсація за ПЗМ) міститься додаткова більш детальна інформація щодо механізму надання компенсації за знищене чи пошкоджене майно.
Консультацію підготовано регіональною соціальною спеціалісткою в Івано-Франківській області Благодійної організації «Благодійний Фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» Юлією Дронь в рамках реалізації проєкту "Підтримка спроможності державних установ та місцевих громад у зміцненні системи соціального захисту в Україні" за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН).