31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

  • 851

Новицька ТГ Руслан Пукіш

 

31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

   В 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну.

  Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. Відмова від куріння – одна з кращих речей, яку можна зробити для свого здоров’я. Проте, завдання виявилася надто складним, боротьба з нікотином триває та є актуальна і на сьогодні.

   Для нашої країни ця проблема є не менш серйозною. Висока поширеність тютюнокуріння є одним із провідних факторів ризику неінфекційних захворювань. Кожен третій опитаний українець віком 18 – 69 років – курець. Серед них половина чоловіків та кожна шоста жінка. Останніми роками помітний високий і зростаючий рівень куріння серед жінок.

   Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак.

   Новітні тютюнові продукти, такі як системи нагрівання тютюну та електронні сигарети, використовуються дедалі частіше, особливо молодшими групами населення. Серед молоді електронні сигарети популярніші за будь-які традиційні тютюнові вироби. Існує три причини, через які електронні сигарети можуть бути особливо спокусливими для них:

  • багато підлітків вважають, що вейпінг менш шкідливий, ніж куріння;
  • електронні сигарети можуть мати нижчу вартість, ніж традиційні;
  • картриджі для вейпів часто складаються із таких ароматизаторів як яблучний пиріг чи кавун, які приваблюють молодих саме користувачів. Сигарети без запаху приваблюють менше.

   Може виникнути спокуса звернутися до електронних сигарет (електронні сигарети, вейп - ручки та інші пристрої для вейпінга), щоб полегшити перехід від традиційних сигарет до відмови від куріння. Але чи дійсно куріння електронних сигарет (вейпінг) краще для вас, ніж використання тютюнових виробів? Чи можуть електронні сигарети допомогти вам кинути курити раз і назавжди?

   Вейпінг електронних сигарет менш шкідливі, ніж куріння, але все ж небезпечний. Електронні сигарети нагрівають нікотин, ароматизатори та інші хімічні речовини, створюючи аерозоль, який ви вдихаєте. Отже, нікотин є основним компонентом як звичайних, так і електронних сигарет, та викликає звикання. Електронні сигарети – не найкращий інструмент для відмови від куріння. Хоча вони рекламуються як засіб, що допомагає кинути палити. Дослідження показало, що більшість людей, які мали намір використовувати електронні сигарети, щоб позбутися від нікотинової звички, в решті решт продовжували палити як традиційні, так і електронні сигарети.

   Багато користувачів електронних сигарет споживають нікотину навіть більше, ніж від тютюнових виробів. Це може відбуватись через надміцні картриджі, у яких концентрація нікотину вища. Або ж просто людина може не помічати, як викурює набагато більше стіків ніж цигарок протягом дня. Більше того, куріння електронних сигарет часто не потребує покидати робоче місце або виходити на двір. Це спрощує кожен сеанс куріння, і кількість часу, витраченого на сигарети, збільшується.

   В Україні 6 січня 2022 р. підписано антитютюновий Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», який набирає чинності 11 липня 2023 року.

   Цей Закон прирівнює електронні цигарки до звичайних, забороняє куріння їх у громадських місцях, продаж неповнолітнім особам до 18 років, забороняє рекламу, в,ч в мережі інтернет,  впроваджує вимоги до маркування упаковок та розмір комбінованого медичного попередження про шкоду куріння (текст та графічне зображення) на пачках тютюнових виробів збільшений з 50 % до 65 % їхньої площі.

   Кожен курець повинен усвідомити для себе 5 причин, чому варто кинути курити? Це:

   1. ЖИТИ ДОВШЕ

   За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюн вбиває майже половину тих, хто курить. Щороку внаслідок куріння помирає майже 7 мільйонів людей у всьому світі. Понад 6 мільйонів із них – це курці або колишні курці, а 890 тисяч – люди, які є пасивними курцями.

   2. УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБ

   Куріння може спровокувати астму та хвороби дихальних шляхів, коронарну хворобу серця, інфаркт, інсульт, захворювання судин, аневризму аорти.

   Куріння також може стати причиною онкологічних захворювань. Пухлини, що з’являються внаслідок куріння, найчастіше уражають ротову порожнину, гортань, стравохід, трахею, бронхи, легені, шлунок, підшлункову залозу, нирки, товсту кишку, сечовий міхур, шийку матки та спинний мозок.

   Внаслідок куріння також може розвинутись остеопороз, катаракта та сліпота, парадонтози.

   Куріння також може стати причиною безпліддя та імпотенції.

   Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися. Протягом 2-х років у вас значно зменшиться ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знизиться до рівня некурця. Тому що раніше ви відмовитесь від куріння, то краще.

   3. ЗБЕРЕГТИ КОШТИ

   Людина, яка викурює пачку сигарет щодня, протягом року витрачає понад 25 200 грн. Тож відмова від куріння – це можливість витрачати кошти на більш потрібні і корисні речі.

   4. ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я РІДНИХ

   Пасивне куріння є також небезпечним. У дорослих, які не курять самі, але вдихають тютюновий дим, він викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, зокрема, ішемічна хворобу серця та рак легенів. У немовлят він може викликати раптову смерть.

   5. ПОКРАЩИТИ ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ТА ПОКРАЩИТИ ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

   Куріння негативно впливає на зовнішній вигляд: шкіра стає сухою і з’являються зморшки, набуває сіруватого кольору, кінчики пальців та зуби стають жовтуватими. Крім того, коли ви кинете курити, ваше дихання стане чистішим, відчуття смаку та запаху покращаться, а займатись фізичними вправами стане легше.

   Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися.

   Запамятайте, що труднощі, пов’язані з процесом припинення куріння, – явище тимчасове, а переваги від припинення куріння – на все життя!

 

Лікар із загальної гігієни відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неіфекційних захворювань Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»    Марія ЖЕКАЛО

Коментарі

Ваш коментар може бути першим :)

Написати коментар