Фото без опису

Як захистити себе від дії отрутохімікатів?

З настанням весняно періоду активно проводяться польові роботи. Для отримання та збереження високих урожаїв в сільському господарстві та на присадибних ділянках широко застосовують мінеральні добрива, пестициди, регулятори росту рослин, протруювачі тощо.

Однак, необережне їх використання може завдати шкоди, не лише працюючим з ними особам, але й іншим людям, тваринному й рослинному світу, ґрунту, атмосфері.

Вимоги до виробництва, транспортування, торгівлі, зберігання, застосування, утилізації, знищення та знешкодження пестицидів і агрохімікатів встановлені Законом України «Про пестициди та агрохімікати».

Основні шляхи профілактики отруєнь пестицидами і мінеральними добривами:

             Купувати пестициди і агрохімікати тільки в спеціалізованих магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи, а не на  стихійних ринках та у випадкових людей.

Торгівля повинна проводитись тільки фасованими, герметичного упакованими препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

            Перед використанням  пестицидів обов’язково ознайомтеся з інструкцією, щоб знати властивості діючих речовини,  їх небезпеку для здоров'я та дотримуватись елементарних правил безпеки.

Працювати з пестицидами, як в сільськогосподарському виробництві так і в побуті, необхідно з використанням спеціального або окремо виділеного одягу для таких робіт, фільтрувальних респіраторів (марлеві пов'язки та протипилові респіратори типу “Пелюсток”) бажано не використовувати через їх слабкі захисні властивості.

Взуття  -гумове, як і рукавиці, які захищають шкіру ніг та рук від отрути і після закінчення робіт легко вимиваються від можливих залишків отруйних речовин, захищати очі герметичними окулярами.

                   Застосування пестицидів та агрохімікатів на відкритому ґрунті не допускається, коли температура повітря вище +20ºС, після дощу, випарування роси. Найкращий час вранці до 10 години, надвечір з 18 до 22 години та при відсутності вітру.

         Роботи з пестицидами та агрохімікатами в побутових умовах необхідно проводити з використанням спеціальних обприскувачів, які  широко представлені в торговельній мережі. Недопустиме внесення отрути шляхом розбризкування різноманітними віниками, щітками тощо..

         Важливим елементом, при застосуванні пестицидів та агрохімікатів у відкритому ґрунті (сільськогосподарські поля, городи, сади, дачні ділянки тощо) буде дотримання  таких простих вимог як врахування напрямку вітру — рухатись, під час обробки, спиною проти вітру, обов'язкове інформування власників сусідніх ділянок та будинків про терміни проведення обробок, застережні заходи щодо не потрапляння отрути в колодязі, на овочеві та ягідні культури (петрушку, зелену цибулю, окріп, салати, горошок, полуницю та малину) які посилено поглинають отрутні хімічні речовини. Необхідно звертати увагу на присутність дітей поблизу оброблювальних ділянок та навіть і через декілька днів після закінчення робіт.

          Особливу увагу необхідно приділяти стану приготування робочих розчинів пестицидів та використання для цього різноманітних ємкостей та інвентарю. Недопустимо використовувати для приготування робочих розчинів тару від мінеральних чи фруктових напоїв з етикетками та ємкості, які можуть використовуватися для інших потреб. Вміст такого посуду випадково може бути використаний дітьми та навіть дорослими особами, що не виключає отруєння чи летального випадку. Отрути чи залишки їх робочих розчинів необхідно ретельно ховати в місцях, недоступних для дітей.

Згідно з чинним законодавством юридичні чи фізичні особи, котрі використовують пестициди і агрохімікати для обробки великих сільськогосподарських площ повинні завчасно, але не пізніше як за 2 доби, повідомляти населення чи власників сумісних сільськогосподарських угідь про місця, строки і методи внесення названих хімічних речовин. Під час проведення таких робіт, у радіусі 200м від межі ділянок, що обробляються  повинні виставлятись відповідні попереджувальні знаки, окремі способи внесення пестицидів вимагають дотримання відповідної санітарно-захисної зони до житлових будинків, місць відпочинку, тваринницьких комплексів, водоймищ від 300-500м при наземному використанні шляхом обприскування та до 1000-5000м авіахімічним методом. Закон України “Про бджільництво ” зобов'язує попереджувати через засоби масової інформації пасічників про виконання вищезазначених робіт не пізніше ніж за 3 доби. В повідомленні необхідно вказувати дату обробки, назву, ступінь і строк дії токсичності препарату. Така інформація повинна бути надана пасічникам, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблювальних площ.

         При наявності перших ознак отруєння пестицидами (головокружіння, кашель, задишка, блювота, біль в животі та інші симптоми), необхідно негайно припинити роботу і звернутись в найближчий лікувальний заклад або викликати швидку медичну допомогу. До прибуття медичних працівників необхідно вийти або вивести потерпілого із зони, яка оброблялась, зняти засоби індивідуального захисту, звільнитись від забрудненого одягу. При попаданні пестициду на шкіру та в очі, слід негайно промити їх великою кількістю чистої води (промивати шкіру з допомогою мильного розчину тампонами з тканини чи вати).

         По завершенню робіт з пестицидами і агрохімікатами необхідно зняти з себе одяг, взуття та засоби індивідуального захисту, ретельно, з милом вимити руки та обличчя, прополоскати водою порожнини рота, горло, прийняти душ. Одяг, при необхідності витрусити, просушити, випрати з допомогою миючих засобів. Прання спецодягу працюючих з пестицидами в сільськогосподарському виробництві повинно бути централізованим.

         Пам’ятайте! Дотримання регламентів застосування пестицидів, особистої гігієни та заходів безпеки при проведенні робіт з ними гарантує безпечність для Вашого здоров'я.

 

 

Лікар із загальної гігієни Калуського РВ  ДУ «Івано–Франківський ОЦКПХ МОЗ»             Лідія.ПЛАЧИНДА